Committees

 

KENDRIYA VIDYALAYA ONGC AGARTALA
LIST OF COMMITTEES
SESSION 2018-19
 
1. ACADEMIC COMMITTEE
Sl. No Name Subject
1 Mr. O. P. Nanda PGT(Hindi)
2 Mr. Nilesh Kumar PGT(Eco.)
3 Mr. Sudip Roy TGT(Eng.)
4 Mr. Devdut Bhattacharjee TGT(Eng.)
5 Mr. Alok Anand PRT
                 
ALL HEADS OF DEPARTMENT
2. ADMISSION
Sl. No Name Subject
1 Mr. Ganga Ram  PGT(COMM)
2 Mr. Alok Anand PRT
3 Mr. Amit Kumar PRT
4 Mrs. Devika N. Dutta TGT(WE)
                 
3. EXAMINATION
Sl. No Name Subject
1 Mr. Anup Kumar PGT(Physics)
2 Mrs. Regitha R. PGT(Bio)
3 SH. TARA CHAND SAINI  TGT (SC)
4 Mr. Alok Anand PRT
5 MS.REENA YADAV  PRT
                 
4. EXAMINATION CBSE
Sl. No Name Subject
     
1  Ms Rinku Kumari PGT (COMP SC)
2 Mr.ANUP KUMAR SHAW PGT (PHY)
3 Mr. VINOD KUMAR TGT(SOST)
                 
5. EXAMINATION EXTERNAL
Sl. No Name Subject
1 Mr. Nilesh Kumar PGT(Eco.)
2 Mr. GANGARAM HEMBRAM PGT(COMM)
3 Mr. Mukesh Kumar PRT
                 
6. CCA
Sl. No Name Subject
1 MR. SUDHIR SHARMA PGT (HIST)
2 MR. SUDIP ROY TGT (ENG)
3 MR. D. CHAKRABORTY TGT (AE)
     
7. TIME  TABLE
Sl. No Name Subject
1 MR. DEBDUT BHATTACHARJEE TGT (ENG)
2 MR. JILE SINGH TGT(MATH)
                 
8. VVN PURCHASING COMMITTEE/ CONDEMNATION COMMITTEE
Sl. No Name Subject
1 MR. O.P.NANDA PGT(HINDI)
     
3 MRS.D.N.DUTTA TGT(WE)
4 SH.ANUP KUMAR SHAW PGT(PHY)
5 SH.GANGARAM HEMBRAM PGT(COMM)
     
9.LIBRARY
Sl. No Name Subject
1 SMT. J KHARKONGAR LIBRARIAN
2 SH. ASHISH KUMAR MEENA TGT(SKT)
3 SMT. ANINDITA NATH PRT(MUSIC)
4 MS.REENA YADAV PRT
                 
10.FURNITURE
Sl. No Name Subject
1 SH. D. CHAKRABORTY TGT(AE)
2 SH. MUKESH KUMAR PRT
                 
11.DISCLIPLINE
Sl. No Name Subject
1 SH.GANGARAM HEMBRAM PGT(COMM)
2 SH. S. NATH TGT(P&HE)
3 SH.ANUP KUMAR SHAW PGT(PHYSICS)
4   PGT (CHEM)
5    
6 SMT. M. CHAKRABORTY PRT
7 SMT. DEVIKA N. DUTTA TGT (WE)
8 MS.TISHA  PRT
9 MS.POOJA PRT
10 MR. JILE SINGH PRT
                 
12. FIRST AID
Sl. No Name Subject
1 SMT. DEVIKA N. DUTTA TGT (WE)
2 Ms. SHILPI SINGHA NURSE
3 SH.ANKAN CHAKRABORTY DOCTOR
                 
13. WOMAN WELFARE CELL
Sl. No Name Subject
1    
2 SMT. DEVIKA N. DUTTA TGT (WE)
3 SMT. ANINDITA NATH PRT(MUSIC)
14.  GARDENING & ECO CLUB
Sl. No Name Subject
1 SH. D. CHAKRABORTY TGT(AE)
2 MS.ANJU PRT
3 SH. P.K.DAS SUB-STAFF
                 
15. SST EXHIBITION
Sl. No Name Subject
1 SH.SUDHIR SHARMA PGT (HIST)
2 SH. VINOD KUMAR TGT (S.ST.)
3 SH.GANGARAM HEMBRAM PGT(COMM)
4 MS.REENA YADAV PRT
5 MR. O.P. NANDA PGT(HINDI)
6 SH. ALOK ANAND PRT
7 SH. MUKESH KUMAR PRT
                 
16. COUNSELLING & GUIDANCE
Sl. No Name Subject
1   Counsellor
2 SMT. DEVIKA N. DUTTA TGT (WE)
                 
17. MATHS GARDEN
Sl. No Name Subject
1    
2 SH.JILE SINGH TGT (MATHS)
                 
18. ACTIVITY ROOM PRIMARY
Sl. No Name Subject
1 SH. ALOK ANAND PRT
2 SH. MUKESH KUMAR PRT
3 MS. TISHA PRT
                 
19. REPAIR, MAINTENANCE & INFRASTRUCTURE
Sl. No Name Subject
1 SH. D. CHAKRABORTY TGT (AE)
2 SH. TARA CHAND SAINI TGT (SC)
                 
20. FEE COLLECTION &/ MAINTAINING
Sl. No Name Subject
1 SH.GANGARAM HEMBRAM PGT(COMM)
2 SH. VINOD KUMAR TGT (S.ST.)
3 SH.ALOK ANAND PRT
4    
                 
21. PA SYSTEM / ELECTRICAL WORK
Sl. No Name Subject
1 SMT. DEVIKA N. DUTTA TGT (WE)
2 SMT. ANINDITA NATH PRT (MUSIC)
3 SH. S.C.SUTRADHAR SUB-STAFF
22. MATHS OLYMPIAD
Sl. No Name Subject
1    
2 SH.JILE SINGH TGT (MATHS)
     
23. SCIENCE EXHIBITION/ OLYMPIAD/ NTSE/ KVPY
Sl. No Name Subject
1 MR. ANUP KUMAR SHAW PGT (PHY)
2 SH. TARA CHAND SAINI TGT (SC)
3 SH. MUKESH KUMAR PRT
                 
24. SCOUT & GUIDE / CUBS & BULBUL
Sl. No Name Subject
1 SH. D. CHAKRABORTY TGT (AE)
2 SMT. DEVIKA N. DUTTA TGT (WE)
3 SH. SUDIP ROY TGT (ENG)
4 SH. ALOK ANAND PRT
5 SMT. J KHARKONGAR LIBRARIAN
6 SMT. ANINDITA NATH PRT (MUSIC)
                 
25. ADVENTURE /  EXCURSION
Sl. No Name Subject
1 SH. D. CHAKRABORTY TGT (AE)
2 SH. S.NATH TGT (PHE)
3 SMT. DEVIKA N. DUTTA TGT(WE)
4 MS.POOJA PRT
5 SH.AMIT KUMAR PRT
                 
26. GAMES & SPORTS
Sl. No Name Subject
1 SH. S.NATH TGT (PHE)
2 MS. TISHA PRT
3 SH. AMIT KUMAR PRT
                 
27. CLEANLINESS
Sl. No Name Subject
1 SH. D. CHAKRABORTY TGT (AE)
2 MS.POOJA PRT
3 SH.AMIT KUMAR PRT
4 SH. S.NATH TGT (PHE)
5 MRS.REGITHA R PGT(BIO)
                 
28.BEAUTIFICATION
Sl. No Name Subject
1 SH. D. CHAKRABORTY TGT (AE)
2 MRS.REGITHA R PGT(BIO)
3 SH.GANGARAM HEMBRAM PGT(COMM)
                 
                 
                 
29. GRIEVANCES CELL
Sl. No Name Subject
1 SH. O.P.NANDA PGT(HINDI)
2 SMT. M. CHAKRABORTY PRT
3 SH. S.NATH TGT (PHE)
4 MRS.REGITHA R PGT(BIO)
                 
30. ALUMNI COMMITTEE
Sl. No Name Subject
1 SH. O.P.NANDA PGT(HINDI)
2 SH. D. CHAKRABORTY TGT (AE)
3 SMT. DEVIKA N. DUTTA TGT (WE)
4 SH. S.NATH TGT (PHE)
5 SMT. M. CHAKRABORTY  PRT
                 
31. E-CONTENT AND MAINTENANCE  OF E-CLASSROOM
Sl. No Name Subject
1 MR. ALOK ANAND PRT
2    
3   PGT (CHEM)
                 
32. NEWS LETTER COMMITTEE
Sl. No Name Subject
1 SH. ALOK ANAND PRT
2 MS.REENA YADAV PRT
3 SH.AMIT KUMAR PRT
                 
33. RAJBHASHA COMMITTEE
Sl. No Name Subject
1 SH. O.P.NANDA PGT(HINDI)
2 SH.AMIT KUMAR PRT
                 
34. NAEP
Sl. No Name Subject
1 MR. SUDIP ROY TGT (ENG)
2 SMT. DEVIKA N. DUTTA TGT (WE)
3 SMT. J KHARKONGAR LIBRARIAN
                 
35. DISASTER MANAGEMENT
Sl. No Name Subject
1 SH. D. CHAKRABORTY TGT (AE)
2 SH. S.NATH TGT (PHE)
3 MRS.REGITHA R PGT(BIO)
36. SAFETY AND SECURITY
Sl. No Name Subject
1 SH. P. BEHERA PGT (ECO)
2 SH. S.NATH TGT (PHE)
3 SMT. DEVIKA N. DUTTA TGT (WE)
4 Ms. SHILPI SINGHA NURSE
5 SH.ANKAN CHAKRABORTY DOCTOR
                 
37. SC/ST/OBC SCHOLARSHIP
Sl. No Name Subject
1 SH. O.P.NANDA PGT(HINDI)
2 MISS ANJU PRT
3 MRS.REGITHA R PGT(BIO)
4 MR. VINOD KUMAR TGT(SOST)
38. INTEGRITY
Sl. No Name Subject
1 SH.SUDHIR SHARMA PGT(HIST)
2 MS.REGITA R. PGT(BIO)
3    
                 
39. ANTI CORPORAL PUNISHMENT
Sl. No Name Subject
1 SH. O.P.NANDA PGT(HINDI)
2   PGT (CHEM)
3 SH. S.NATH TGT (PHE)
4 SH. D. CHAKRABORTY TGT (AE)
5 SMT. M. CHAKRABORTY PRT
6 SMT. DEVIKA N. DUTTA TGT (WE)